Aktywny wypoczynek w Sokółce i okolicach

sokolka

Sokółka, miasto powiatowe, położone w województwie podlaskim, na obszarze Wzgórz Sokólskich, w północnej części Niziny Podlaskiej, jest ciekawym miejscem do wypoczynku.
Teren ten jest niezwykle ciekawy pod względem przyrodniczym. Przepiękne krajobrazy zachęcają do aktywnego wypoczynku. Osoby, które kochają jazdę na rowerze, spacery, czy jazdę konną, będą niezwykle zadowolone z możliwości spędzenia tutaj urlopu.

Co zatem oferuje Sokółka, okolica miejscowości dla wszystkich aktywnych fizycznie? Z jakich atrakcji zdecydowanie warto skorzystać w tym miejscu?

Aktywnie na rowerze
Jedna z proponowanych tras nie wymaga super kondycji, a pozwala zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Rozpoczyna się i kończy w Sokółce, a przebiega po południowo-zachodniej części gminy Sokółki. Podczas tej wycieczki rowerowej można podziwiać przepiękne widoki, tereny wchodzące w skład sieci Natura 2000, dolinę rzeki Sokołda, zahaczyć o Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Trasa przebiega m.in. przez wieś Stara Rozderanka, gdzie interesująco prezentuje się kościół Najświętszego Serca Jezusowego. Każda wieś na trasie przejazdu będzie budziła zachwyt.

Druga z proponowanych tras będzie przebiegała po północnej i zachodniej części gminy Sokółka. Również jest to trasa dla każdego. Dzięki niej poznamy wiele interesujących wsi, z doskonale zachowanymi starymi budynkami wiejskimi. Trafimy również do Puszczy Knyszyńskiej i Rezerwatu Starodrzew Szyndzielski. Przez całą trasę towarzyszą przepiękne widoki, bezkres przyrody.

Aktywnie w kajaku
Będąc w Sokółce, można skorzystać z kajaków, wybierając się na spływ. Spływy kajakowe odbywają się po rzece Sokołda, będące dopływem Supraśli. Źródło rzeki znajduje się na Wzgórzach Sokólskich, a jej całkowita długość to ok. 57 km. Na odcinku do miejscowości Straż rzeka jest uregulowana i wąska, dlatego w spływie może brać udział każdy. Za miejscowością straż, rzeka staje się bardziej dzika, pojawia się wiele zakrętów, brak regulacji. W zależności od potrzeb można zdecydować się na spływ jednodniowy lub dwudniowy. W trakcie spływu kajakowego trwającego jeden dzień do przepłynięcia będzie około 20 km. Przy dwóch dniach, należy liczyć się z dystansem około 40 km.

Aktywnie na koniu
Wszyscy kochający konie, jazdę konną, nie będą zawiedzeni. Na terenie Sokółki, jak i w najbliższej okolicy można znaleźć stadniny konne. To właśnie z nich można wyruszyć na niezwykle ciekawe pod wieloma względami szlaki. Proponowane szlaki do jazdy konnej mają od 7 do nawet 30 km długości.

sokolka1

Aktywne spacery
Naturalnie pobyt w Sokółce pozwala również korzystać z walorów przyrodniczych, a dokładniej będzie można śmiało odbywać długie i ciekawe spacery. Dlatego rejon ten jest niezwykle przyjazny dla wszystkich tych, którzy kochają nordic walking. Na terenie gminy Sokółka znajduje się obszar Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, w skład którego wchodzi Puszcza Knyszyńska. Znaleźć można tam szlaki piesze, które są niezwykłe pod każdym względem. Komu jednak i tego będzie mało, może przecież udać się do Puszczy Białowieskiej, która jest unikatem na skalę światową.